Şirketimiz 1996 yılında kuruldu. Merkezi İstanbul / Türkiye’de bulunan şirketimiz 1200m² kapalı alanda 20 uzman personeli ve CAD destekli imalatı ile birçok şirkete çikolata, bisküvi ve kek makinaları tasarladı ve üretti. Bizler AkayGAM olarak çikolata makinesi, bisküvi ve kek imalatında kullanılan hazırlama ve şekillendirme makinesi geliştirir ve üretiriz.


Ürünlerimizde kaliteli malzemeler ve güncel teknolojileri kullanırız. Zor şartlara dayanıklı ürünler üretiriz.

TASARIM VE ÜRETİM SÜRECİ

Öncelikle ürünlerimizi katı modelleme yazılımı yardımı ile tasarlarız. Üretim parçalarının imalat zorluklarını, parça kesişimlerini ve montaj sırasında karşılaşabileceğimiz zorlukları inceleriz. İnceleme işlemi tamamlandıktan sonra gerekli düzeltmeleri yapar ve makinada bulunan bütün parçaların kodları ve diğer özellikleri ile birlikte (CAD yazılımının sunduğu BOM listesi) excel ortamına aktarırız. Excel’de geliştirdiğimiz script sayesinde bütün parçaları otomatik olarak belli gruplara ayırır ve sıralarız. Parçalar bir makinada genelde 4 ana gruba ayrılır; bunlar standart parçalar, sac parçaları, tesisat/şase parçaları (boru, profil, HVAC, PPRC vb.) ve üretim parçaları. Satınalma işlemlerimizi kolaylaştırmak ve herhangi bir yanlışlığı engellemek için gruplama ile birlikte script sayesinde belli kriterlere göre sıralarız, bu kriterler sac kalınlığına göre olabileceği gibi tedarikçi ismine göre de olabilir.

Video’yu izleyerek AkayGAM olarak bir tasarımı tamamladıktan sonra takip ettiğimiz ilk işlemi inceleyebilirsiniz. Bizler AkayGAM olarak görevlerin efektif, çabuk ve hatasız yapılabilmesi için profesyonel aletler kullanırız. Bir çikolata makinesi tasarlarken AkayGAM olarak kaliteye, işlevselliğe ve görselliğe önem veririz. BOM İngilizce bir kısaltmadır ve karşılığı “bill of material” dır. Türkçe karşılığı malzeme listesi’dir. Bu liste tamamen kişiselleştirilebilir. Malzeme takibi ve satınalmada büyük kolaylıklar sağlar. İşlemlerin hızlı, hatasız ve takibi kolay yürümesinde yardımcı olur. Ancak bu tek başına yeterli değildir güçlü bir standart parça kütüphanesine ihtiyaç duyulur. 20 yıl boyunca sürekli standart parça kütüphanemizi geliştiriyoruz ve güncelliyoruz. Ayrıca her bir parçanın bir ürün kodu, tedarikçi bilgisi içinde gömülü olması gerekir. Bizi diğer üreticilerden ayıran özeliğimiz budur; tasarım, satınalma ve imalat süreçlerini profesyonel, zahmetsiz ve hatasız bir şekilde takip edebilme yeteneğimiz ve esnekliğimizdir.


MODÜLER TASARIM

Tasarım ve üretim süreci bölümünde makinalardaki en küçük birim (parçalar) baz alınarak bir anlatım gerçekleştirildi. Ancak parçalar birleştirilerek gruplar; gruplar birleştirilerek makinalar oluşur. AkayGAM olarak dikkat ettiğimiz bir diğer konu da makinaların montaj ve demontajının kolay olmasını sağlamaktır, bu sebeple tasarım esnasında bir makinayı farklı gruplara ayırırız. Böylece demontaj gerektirecek durumlarda (yükleme veya bakım) büyük kolaylık sağlamış oluruz. Tasarım esnasında yükseklik konusunu ne kadar da dikkate alsak bazı projelerde bu sıkıntı yaratabilir. Konteyner yüklemelerinde veya bakım gerektirecek durumlarda makinalarda bulunan bazı grupların sökülmesi gerekebilir.


YAZILIM / KULLANIM

Tasarım, satınalma ve üretimde gösterdiğimiz hassasiyeti programlama ve kullanım konusunda da gösteririz. Kullanıcıya mümkün olduğu kadar çok değişken parametre sunarız, böylece makinaların çalışmasını sınırlamış olmayız. HMI tasarımında turuncu, mavi / kırmızı ve yeşil hücreler kullanırız. Her bir hücrede açıklaması bulunur.


  • Turuncu hücreler değişken parametreleri temsil eder.
  • Mavi hücreler pasif butonları temsil eder.
  • Kırmızı hücreler aktif butonları temsil eder.
  • Yeşil hücreler açıklama amaçlıdır.

Örnek ekran tasarımı için lütfen yandaki resimleri inceleyin.


KULLANMA KLAVUZU

Yukarıda anlatımı yapılan konuları tamamlayan unsur kullanma klavuzudur. Amaçlarımızdan biri de müşterinin imalatçıya ihtiyaç duymadan satın aldığı ürünü çalıştırabilmesidir. Örnek kullanma klavuzu için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.

ÖRNEK KULLANMA KLAVUZU

SERTİFİKALAR

İhracatlarda müşterimizin ürünü sorunsuz ve beklemeden gümrükten çekebilmesi dikkat ettiğimiz bir diğer konudur. Bu amaçla müşterimize dolaşım belgesi dışında bazı sertifikalar düzenler ve göndeririz.

AkayGAM - çikolata makinası

Çikolata makinesi üreticisi. Çikolata makinası, bisküvi makinası ve kek makinası.

BOSB Bakır ve pirinç san. koop. Mustafa Kurtoğlu cad. No:5 Beylikdüzü / İST / TR